Druhý ročník na FIT VUT

Zimný semester

Do druhého ročníka som nastúpil ako už trochu ostrieľaný študent, prešiel som si celou paletou hodnotenia (A-F) a vedel som, čo zhruba očakávať.

Skratka
Názov
Počet bodov
Hodnotenie
Hodnotenie odo mňa
IALAlgoritmy772C60%
Predmet vedený bývalým dekanom bývalého FEI prof. Honzíkom.
Nepatril k náročným, ale ani k obzvlášť zaujímavým. Väčšina domácich úloh spočívala v prepisovaní algoritmov z pseudokódu (v tomto prípade založenom na Pascale, čo bolo príjemné) do Cčka.
Kuriozitou boli bonusové body za účasť, ktoré sa udeľovali na náhodne vybranej prednáške na diernych štítkoch.
IFJFormálne jazyky a prekladače712C100%
Jeden z TOP predmetov tohto semestra. Viedla ho vynikajúca dvojica prof. Meduna a Ing. Roman Lukáš (RIP).
Našou úlohou bolo zostrojiť interpreter jazyka podobného jazyku C (v jazyku C 🙂 ) a popritom sa naučiť niečo o syntaktickej analýze, gramatikách a automatoch.
Všetko bolo zrozumiteľné a podporené kvalitnými demo cvičeniami.
INMNumerická matematika a pravdepodobnosť702C75%
Numerická matematika "s normálnymi číslami" ma paradoxne až tak veľmi nebavila, ale vďaka kvalitnému pedagogickému výkonu paní Hliněnej a Krupkovej sa to dalo zvládnuť.
INPNávrh počítačových systémů623D60%
Pokračovanie kurzu VHDL. Počas letných prázdnin som si naivne odinštaloval Xilinx vývojové prostredie a potom musel znova trpieť pri inštalácii.
Preberaná látka sa okrem obligátnych prevodov medzi číselnými sústavami (to je snáď v polovici predmetov) týkala procesorových inštrukcií a jedným z projektov nakoniec bolo implementovať nejakú aritmetickú súčasť procesoru vo VHDL.
Celkom ma to bavilo, ale bohužiaľ prednášky sa niesli vo veľmi pomalom tempe.
ISSSignály a systémy802B80%
Ďalší z radu milovaných i zatracovaných predmetov. Mňa osobne bavil, a to z nasledujúcich dôvodov:
Doc. Černocký je frajer.
Signály sú super.
Videl som, kde sa dajú využiť komplexné čisla, ktoré som dovtedy pokladal za kuriozitu matematiky.
Komplexná exponenciála vyzerá super.
Po skúške som obdržal B, ale paradoxne väčšinu učiva som POCHOPIL až pri opakovaní pred bakalárskymi štátnicami. Počas semestra toho bolo dosť veľa a preniknúť do toho je náročné, signály sú tvrdý oriešok.
BAN3Angličtina 3: středně pokročilí 1941A50%
Na bakalárskom stupni FITu sa angličtina vyučuje v 4 úrovniach: BAN1-4, čo kopíruje model zavedený na FEKTe a zároveň je to zastrešené FEKTom.
Pretože som z angličtiny nematuroval, priradil som sa do tretej skupiny, hoci rozradzovací test ma kvalifikoval do najvyššej. Urobil som chybu, mal som do tej najvyššej ísť, táto bola naozaj VEĽMI jednoduchá. BAN4 bol jednoduchý tiež, ale to je iný príbeh.
IW1Desktop systémy Microsoft Windows901A90%
Presne takto som si predstavoval, že bude vyzerať predmet IOS v prvom ročníku. Klikanie vo Windowse, nastavovanie kdečoho vo Windowse, kopec užitočných vecí a príkazov, ktoré si človek mohol HNEĎ vyskúšať doma, bez toho, aby niečo zložito inštaloval (za predpokladu, že Windows už má nainštalovaný, samozrejme).
Bavilo ma to. A chcel som si zapísať aj pokračovanie, avšak nepodarilo sa mi to, pretože vyučujúci v tom mali bordel a ozvali sa mi až keď už bol letný semester v polovici...

Letný semester

Prvé tri semestre ubehli a ja som stále mal pocit, že som sa jaksi nič nové nenaučil. Samozrejme, k Pascalu zo strednej pribudol jazyk C a nejaká troška (ale fakt len troška) Matlabu, dokonca základy VHDL, ale stále som si pripadal tak nejak nepoužiteľne.

V tomto semestri sa všetko zmenilo. Predmety začali byť čím ďalej tým zaujímavejšie (a náročnejšie).

Okrem toho som sa dozvedel, že existuje jav nazývaný prokrastinácia a rozhodol som sa, že s ňou nechcem mať nič spoločné. Projekty som začal vypracovávať načas a neraz som ich odovzdával aj s dvojtýždňovým predstihom. Samozrejme, i tak som mal čo robiť a preto som ich odovzdával vtedy, keď som mal pocit, že sú „good enough„, namiesto toho, aby som bol najlepší.

Skratka
Názov
Počet bodov
Hodnotenie
Hodnotenie odo mňa
IDSDatabázové systémy663D90%
Predmet nadväzoval na Softvérové inžinierstvo z prvého ročníka.
Úlohou študentov bolo vytvoriť aplikáciu v prostredí Oracle PL/SQL.
Môj dojem bol výborný, jazyk SQL som si hneď obľúbil a projekt ma veľmi bavil, vďaka tomu, že to bola moja prvá aplikácia s Grafickým užívateľským rozhraním. Toto udalo moje smerovanie na celý život 🙂
IPKPočítačové komunikácie a siete722C70%
Prvý zo "sieťarských" predmetov.
Slajdy a materiály vôbec boli katastrofálne, ale odvtedy sa to už údajne zlepšilo.
Ako jeden z mála predmetov boli jeho súčasťou laboratórne cvičenia. Tie ma bavili. Na každom (na oboch) bol na začiatku test zo znalostí. Ja som sa vzorne učil a ako jeden z mála spomedzi okruhu svojich známych som mal z týchto testov veľa bodov.
Projekty boli pomerne jednoduché, s výnimkou tretieho. Ten spočíval v implementovaní zabezpečeného prenosu dát cez protokol UDP. Táto nezmyselnosť ma odrádzala a demotivovala. Bohužiaľ, toto je pri sieťarských predmetoch častý jav...
IPPPrincípy programovacích jazykov a OOP683D60%
Tento predmet ma vcelku bavil, lebo obsahoval spústu informácií o rôznych druhoch programovacích jazykov a ja mám rád prehľady a históriu.
Avšak to hlavné, čiže Objektovo-orientované programovanie, tam bolo tak veľmi odbyté, že som si to skoro ani nevšimol a návrhovým vzorom som sa začal venovať až o dva roky, pri písaní bakalárky...
IZGZáklady počítačovej grafiky832B100%
TOP predmet druhého ročníka. Bol som na každej prednáške, čo mi kvôli časovej náročnosti projektov moji kolegovia dosť vyčítali. Ale neľutujem, prednášky boli skutočne výborné. Viedli ich páni Španěl a Kršek a obaja boli skrátka úžasní, odborne aj pedagogicky (pozn. - doc. Kršek už nepôsobí na fakulte).
Dozvedel som sa mnoho o počítačovej grafike, uvidel na čo sú dobré matice, zistil, že textúra nie je len obrázok a vôbec, dalo mi to smerovanie na celý život.
IZUZáklady umelej inteligencie543E60%
Tento predmet mal veľmi silný potenciál. Preberali sa jednoduché hry, stratégia prehľadávania stavového priestoru a taktiež jazyky historicky späté s umelou inteligenciou - Prolog a LISP.
Taktiež bola súčasťou predmetu súťaž o najlepší program v hraní piškvoriek. Finále súťaže bol turnaj virtuálnych mozgov, najlepší mal plný počet.
Ja s mojím tímom sme sa na to nanešťastie vykašľali a obdržali sme málo bodov. Ale ja som naprogramoval ASPOŇ NIEČO a zabezpečil som nám, že sme neskončili poslední.
Kvôli chýbajúcim bodom som však musel opakovať VEĽMI náročnú záverečnú skúšku.
BAN4Angličtina 4: středně pokročilí 2921A60%
BAN3 s mierne, ale len mierne vyššou náročnosťou. Vyučujúci nám na začiatku oznámil, že ak sa nám nechce chodiť, nech sa rovno prihlásime na skúšku a uvidíme sa o tri mesiace.
Ja som si to odchodil a keď už nič iné, aspoň som si čo-to zopakoval.
ICPSeminár C++75Zápočet60%
Ďalší predmet vedený milovaným i nenávideným Petrom Peringerom. Okrem tohto sme mali na výber ešte seminár Java.
Mňa minuloročný Jazyk C neodradil a tak som sa zapísal sem.
Petr Peringer je veľký odborník na C++ a tak prednášky boli spočiatku zaujímavé, postupom času však začali byť až príliš pokročilé a stratil som niť, pretože vyučujúci vysvetľoval, ako riešiť veci, ku ktorým som sa v rámci projektu ani zďaleka nedopracoval.
Cítil som sa, ako keby mi inštruktor v autoškole vysvetľoval, na čo dávať pozor pri obiehaní a ja pritom zatiaľ ani len neviem, ako sa strká kľúč do zapaľovania.
Ďalšou zaujímavosťou bolo, že projekt sa riešil za pomoci frameworku Qt, ale na prednáškach o ňom nepadla ani zmienka. Nevadí, Qt bolo jednoduché, obľúbil som si ho a používam ho doteraz.

Pre zaujímavosť prikladám svoj vtedajší rozvrh. Zelená sú prednášky, oranžová cviká.

7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
IDSD105
IZUD105 IZU
N203
IPPD105
IZGL204 IZGD105 ICPD105
IPKD105 BAN4U1-132

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *